Zielony jęczmień święci w ostatnim czasie triumfy. Jednak jest w tym wyłącznie jego własna zasługa, ponieważ na jego korzyść przemawiają liczne właściwości prozdrowotne, a także zawartość wielu składników odżywczych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie witaminy i składniki mineralne zawiera zielony jęczmień, jakie są jego właściwości, a także w jaki sposób go jeść, to czytajcie dalej.

Zielony jęczmień – co to jest?

Zielony jęczmień możemy spotkać również pod nazwą młodego jęczmienia. W przypadku obu sformułowań mowa o dokładnie tym samym. Zielony jęczmień zawdzięcza swoją nazwę temu, że jest zbierany, gdy jest jeszcze zieloną, młodą trawą jęczmienną.

Młody jęczmień zawiera wiele witamin oraz innych substancji mających pozytywny wpływ na nasz organizm, co uwidacznia się poprzez jego liczne prozdrowotne właściwości.

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w zielonym jęczmieniu?

Zielony jęczmień to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych, co z pewnością jeszcze nie raz podkreślimy.

W młodym jęczmieniu możemy znaleźć beta – karoten, cynk, krzem, magnez, mangan, potas, wapń, witaminę B1, B12, B2, B6, B9 (kwas foliowy), C, K, żelazo oraz liczne aminokwasy, których nasz organizm, niestety, nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Z tego powodu substancje te musimy dostarczać naszemu organizmowi wraz z pożywieniem.

W zielonym jęczmieniu znajdziemy także spore ilości błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłową pracę jelit, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.

Zielony jęczmień - jedznaturalnie.pl
Zielony jęczmień to nic innego jak młoda trawa jęczmienna.

Właściwości zielonego jęczmienia

Młody jęczmień obfituje w witaminy i minerały, o czym już mówiliśmy. Jednak oprócz nich w zielonym jęczmieniu możemy znaleźć również naturalnie występujące hormony, chlorofil oraz aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć.

Zielony jęczmień wykazuje intensywne działanie antyoksydacyjne, co przekłada się w praktyce na właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antynowotworowe, przeciwwirusowe czy spowalniające procesy starzenia się. Młody jęczmień służy pomocą również w przypadku problemów z trądzikiem, a także łagodzi wrzody żołądka. Pomaga on również na niektóre dolegliwości bólowe. Chlorofilowi zawartemu w młodym jęczmieniu zawdzięczamy z kolei pomoc w utrzymaniu równowagi kwasowo – zasadowej.

Nie możemy zapominać, że zielony jęczmień jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, którego działanie polega na przyspieszaniu metabolizmu i regulowaniu poziomu cholesterolu.

Jak zielony jęczmień wpływa nasz organizm?

W zielonym jęczmieniu znajduje się wiele witamin oraz składników mineralnych i aminokwasów i zbawiennym dla naszego organizmu wpływie. Dzięki temu zielony jęczmień pomaga nam w walce z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadwaga, otyłość, bezsenność.

Oprócz tego młody jęczmień wspomaga również zwalczanie stanów zapalnych w organizmie, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób takich jak Alzheimer, Parkinson i depresja o czym możecie poczytać tutaj.

Wady i zalety zielonego jęczmienia w proszku

Sproszkowany jęczmień musimy dokładnie odmierzać, pamiętać o odpowiednich proporcjach, gdy przygotowujemy sok lub smoothie. Posiada charakterystyczny smak kojarzący się z trawą. Jest on za to doskonałym dodatkiem do różnorodnych napojów.

Wady i zalety zielonego jęczmienia w tabletkach

Zielony jęczmień w tabletkach bądź kapsułkach daje nam pewność, że za każdym razem spożywamy dokładnie tę samą ilość zielonego jęczmienia. Nie musimy również poświęcać czasu na przygotowywanie soku czy koktajli. Zadowolone z tego rozwiązania będą również osoby, które nie przepadają za smakiem młodego jęczmienia. Niestety, jęczmień w postaci suplementów diety ma zazwyczaj nieco wyższą cenę niż jego sproszkowana wersja.

Jak spożywać zielony jęczmień?

Dokładny sposób spożywania zielonego jęczmienia zależy od postaci pod jaką zdecydowaliśmy się go zakupić. Do wyboru mamy suplementy diety w formie tabletek bądź kapsułek oraz sproszkowany zielony jęczmień, który powstał poprzez ususzenie młodej trawy jęczmiennej.

Zielony jęczmień w proszku możemy dodawać do wody, soków owocowych czy koktajli, zarówno owocowych, jak i warzywnych.

Zielony jęczmień - jedznaturalnie.pl
Ile kosztuje zielony jęczmień i gdzie możemy go kupić?

Jak zrobić sok z zielonego jęczmienia?

Sok z zielonego jęczmienia przygotowujemy poprzez rozpuszczenie sproszkowanego jęczmienia w szklance wody lub soku owocowego. Zwracajmy uwagę na temperaturę wody. Nie może być ona gorąca, a jedynie letnia. Nie utracimy wtedy cennych witamin i składników mineralnych.

Przygotowany w ten sposób sok należy pić 2 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem.

Komu może pomóc zielony jęczmień?

Sam jęczmień nie uczyni cudów, jeśli mowa o odchudzaniu. Do tego potrzebne będzie też zdrowe odżywianie oraz wysiłek fizyczny. Jednak w jednym aspekcie zielony jęczmień poradzi sobie doskonale samodzielnie. Dostarczy on organizmowi składników odżywczych i uzupełni ich braki w naszym organizmie.

Z tego powodu spożywanie zielonego jęczmienia polecane jest osobom zabieganym, które dość często nie zwracają uwagi na wartościowość jedzonych posiłków czy wystarczającą ilość snu.

Przeciwwskazania do spożywania zielonego jęczmienia

Gluten zawierają wyłącznie ziarna jęczmienia, jednak mimo to spożywanie zielonego jęczmienia jest odradzane osobom z nietolerancją glutenu. Ostrożność powinny zachować także osoby w podeszłym wieku, borykające się z problemami ze strony układu pokarmowego oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią. W ich wypadku warto skonsultować chęć spożywania zielonego jęczmienia z lekarzem.

Gdzie kupić zielony jęczmień?

Zielony jęczmień możemy zakupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz aptekach. Jednak zależy to również od formy w jakiej poszukujemy zielonego jęczmienia. W przypadku zastosowań kulinarnych i dodawania zielonego jęczmienia do koktajli przyda się on w sproszkowanej postaci, którą znajdziemy wyłącznie w sklepach oferujących zdrową żywność.

Producenci i ceny

Do producentów oferujących zielony jęczmień w różnej postaci należą firmy takie jak Agnex, Batom, MyVita, Natur Planet, Naturalnie Zdrowe, Słodkie Zdrowie czy Targroch. Ceny zależą od formy oraz gramatury zielonego jęczmienia i wahają się od około 5 do 44 złotych.

Czy korzystacie z dobrodziejstw zielonego jęczmienia?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *